რიგით მეექვსე ნახევარმარათონში ჯამში 51 ქვეყნის 2258 მონაწილე ჩაერთო.
ფინიშის ხაზი კი 1195-მა მორბენალმა გადაკვეთა. რეგისტრაციიდან შემოსულმა თანხამ 31 435 ლარი შეადგინა, რაც კომპანია „ჰაიდელბერგცემენტის“ მიერ გაორმაგებული ოდენობით - ქალაქ კასპში „კასპის შშმ პირთა კავშრის“ სოციალური საწარმოს მოწყობას მოხმარდა. შესაბამისად „თბილისიმარათონზე“ თითოეული დარეგისტრირებული პირი ქველმოქმედების მონაწილე გახლდათ.
უნდა აღინიშნოს, რომ ღონისძიებით უაღრესად კმაყოფილი დარჩნენ როგორც მონაწილეები, ასევე უცხოელი სტუმრები, გულშემატკივრები და „თბილისიმარათონში“ ჩართული ყველა კომპანია თუ სახელმწიფო უწყება. ეს იყო ძალიან კარგად ორგანიზებული ღონისძიება, რაშიც საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტს ძალიან დიდი წვლილი მიუძღვის.
„თბილისიმარათონი“ მსოფლიოში აპრობირებული წესებით ჩატარდა:  გამოიყენება გერმანული კომპანიის Mika Timing სისტემა „Official Timekeeping and Data Processing”, რომელიც გამოცდილია შტუდგარდის, ფრანქკფურტის, ჰამბრუგისა და ბერლინის მარათონებზე. ნახევარმარათონის შედეგებიც სწორედ ამ სისტემით ითვლება, რაც ღონისძიების სამართლიანად ჩატარებას უზრუნველყობს.
თბილისიმარათონი 2017
თბილისიმარათონის 2017 წლის ბენეფიციარი "კასპის შშმ პირთა კავშირი" გახდა.
ააიპ "კასპის შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა კავშირი" დაფუძნებულია 2015 წლის 7 აპრილს. ორგანიზაციის მთავარი სოციალური მისია არის შშმ პირთა დასაქმება და რესოციალიზაცია.
დაფუძნებიდან ძალიან მალე ორგანიზაციამ მუნიციპალიტეტის მასშტაბით განახორციელა აღწერა, რომლის მიზანი შშმ პირთა ერთიანი მონაცემეთა ბაზის შეაგროვება გახლდათ. ამის შემდეგ დადგინა საჭიროებები და შეიქმნა განვითარების გრძელვადიანი გეგმა.
კავშირის პირველი პროგრამა სხვა და სხვა საერთაშორისო ჰუმანიტარული ორგანიზაციების დახმარებით განხორციელდა, რის შემდეგაც კასპში 30-ზე მეტ სოფელში მცხოვრებ 44 ბენეფიციარს გადაეცა მათ მოთხოვნებზე მორგებული ეტლები.
◾აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ ეტლების გადაცემის პროცესში აქტიურად იყვნენ ჩართულები დონორი ამერიკული ორგანიზაციის კონსტრუქტორებიც. კასპის შშმ პირთა კავშირის მიერ ჩატარებურებულმა სამუშაომ უმაღლესი შეფასება მიიღო რის შემდეგაც მოპოვებული იქნა ნდობა და სამომავლო პარტნიორობის გარანტია.
◾შემდეგი ეტაპი სოციალური საწარმოების განვითარება გახდა. შეირჩა ადგილობრივი ტრადიციული ხელსაქმე - კალათების და სხვადასხვა ინტერიერის ნივთების დაწვნის შესწავლის 1 წლიანი პროგრამა.
პროგრამის საბოლოო დამუშავების შემდეგ კავშირმა მონაწილეობა მიიღო ფონდ „სიცოცხლის ხის“ და ფინეთის ფონდ „abilisi“-ის საგრანტო კონკურსებში, სადაც პროგრამა დაფინანსდა.
დაფინანსების შემდეგ შეირჩა შენობა და მოხდა მისი სრულად გადაკეთება და ადაპტირება -
◾მიმდინარე პროექტებზე მუშაობისას დაიბადა რკინის კონსტრუქციების საწარმოს შექმნის იდეაც, რომლის მოსაწყობადაც შესაბამისი დანადგარების შეძენა “LDS Charities” დახმარებით მოხდება. საწარმოს დაპროექტების და განვითარების გეგმაში, რემელსაც სხვა და სხვა სახის რკინის კონსტრუქციებთან ერთად ასევე შშმ პირთა დამხმარე საშუალებები და ლიფტები წარმოების რესურსიც გააჩნია "ჰაიდელბერგცემენტიც" ატიურად არის ჩართული.
◾"ჰაიდელბერგცემენტი" თბილისიმარათონზე რეგისტრაციიდან შემოსულ თანხას წელსაც ტრადიციულად გაორმაგდებს და სწორედ ამ 2 საწარმოს კეთილმოწყობას და აღჭურვას მოახმარს.

Overall 2258 runners from 51 countries participated in 6th Heidelbergcement Tbilisimarathon!
1195 crossed the finishline. Money collected from the registrations (31 435 GEL) was doubled by HeidelbergCement and transfered to the beneficiary. Hence every participant of Tbilisimarathon was involved in charity.
It is important to mention that runners, guests from all over the world, supporters and every company, team or organization involved in the event went home with huge contentment.
Tbilisimarathon timing and results services were calculated according to the international standards, supervised by German Company “Mika Timing” - „Official Timekeeping and Data Processing”. Tbilisimarathon participants get online certificates, where exact time of crossing finish lines is resulting. The system is approved and acknowledged in Stuttgart, Frankfurt, Hamburg and Berlin Marathons
TbilisiMarathon 2017
"Kaspi union of people with disabilities" was the beneficiary of TbilisiMarathon 2017!
"Kaspi union of people with disabilities" was founded in 7th April 2015. The main task of the organization is employing and re-socializing people with disabilities.
Right after foundation, organization made a research which was aimed for gathering information about the people with disabilities within Kaspi region and its villages. Long-term plan of development was established.
First program of Union was held with the help of different international organizations and with their help 44 people from more than 30 villages got wheelchairs specially designed based on their demands.
◾It should be noted that constructors of American donor organization were actively involved in distribution of wheelchairs. The job done by "Kaspi union of people with disabilities" received great feedback, which led to the respect and warranty of long term partnerships.
◾Next step was development of social enterprises and a local traditional light manual work was chosen as a field , which included a one year of training program.
The funds Union received from partners were enough to find a building and to adapt it to needs of people involved in project.
◾The idea of creating an iron construction social enterprise popped up while working on the current projects. One of the partners of the project - “LDS Charities” will purchase special hardware and machines for the enterprise. HeidelbergCement actively supports the process of industry planning, which has the potential to manufacture elevators for people with disabilities and some other auxiliaries as well as the iron constructions.
◾The total amount of money gathered from registration traditionally will be doubled by HeidelbergCement and spent on the arrangement and equipment of above mentioned social enterprises. Approximately 20 people with disabilities are going to be employed.